Rodzaje Alpha

Alpha dla dorosłych

Alpha jest adresowana do osób pełnoletnich bez względu na stopień duchowości, czy zaangażowania w życie parafii. Spotkania mają na celu pogłębienie wiary, poprawienie relacji z Bogiem, a także pokazanie, że chrześcijaństwo może być przeżywane w sposób radosny.


Alpha dla młodzieży

Jest ona okazją do odkrywania wiary chrześcijańskiej w miły, ciekawy sposób, podczas dziesięciu pobudzających do myślenia sesji.

Alpha jest przystępna, przyjacielska i zabawna. Możesz zadać każde pytanie, które ci przyjdzie do głowy i omawiać problemy w miejscu, gdzie szanuje się twoje zdanie i poglądy.

Alpha jest dla osób w wieku 13-18 lat (gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich). Jeśli chciałbyś usłyszeć odpowiedzi na niektóre z największych życiowych pytań i dowiedzieć się, czy naprawdę wierzysz, to zapraszamy.


Alpha dla harcerzy

Spotkania organizowane są także ze wzlędu na pasje, czy zainteresowania uczestników. Stąd pomysł na Alphę dla harcerzy. Kurs cieszy się dużym zainteresowaniem młodych ludzi.


Alpha dla małżeństw

Kurs Alpha dla małżeństw jest nieco innym typem niż Alpha dla dorosłych. Polega na spotkaniu małżonków, którzy na nowo odkrywają czym jest małżeństwo i w jaki sposób mogą budować swoją relację jako mąż i żona. W kursie nie jest ważny staż małżeński ani to czy obecnie małżonkowie doświadczają trudności. 


Alpha dla osób osadzonych w zakładzie karnym

Podobnie jak na wolności, Alpha jest praktycznym wprowadzeniem do życia opartego na wierze chrześcijańskiej. Adresowana jest do osadzonych osób niewierzących oraz do tych, które wierząc nie czują potrzeby chodzenia do kościoła. Alpha jest także sposobem na pogłębienie lub nawiązanie bliskich relacji z Bogiem. Jest wsparciem dla osób regularnie korzystających z sakramentów. Trwa 10 tygodni, a spotkania są prowadzone w więziennej kaplicy.

Histora kursów Alfa dla więźniów ma swój poczatek w roku 1995 w więzieniu Exeter w Wielkiej Brytanii. Obecnie prowadzony jest on w około 80% brytyjskich więzień. Szybko zdobywa też popularność na całym świecie jako znakomite narzędzie resocjalizacyjne. Na przykład w Afryce Alfa jest prowadzona (dane z września 2011) w 235 więzieniach w 11 krajach. Alfa stanowi doskonałe uzupełnienie programu resocjalizacji prowadzonego przez zakłady karne ponieważ poprzez nawiązanie osobistej relacji z Jezusem osadzeni doświadczaja przemiany swojego życia, co często sprawia, że mają o wiele więcej motywacji aby nie wracać już na drogę przestępstwa.

Naszą wspólnotę do poprowadzenia kursu w Areszcie Śledczym przy ul. Kopernika zaprosił ksiądz kapelan Mirosław Korsak. Pierwsza edycja kursu na oddziale dla mężczyzn odbyła się wiosną 2010r. Zimą 2011 roku rozpoczęliśmy także kurs na oddziale dla kobiet.
W roku 2011 tym, którzy ukończyli Alpha zaproponowaliśmy uczestnictwo w cyklu 10 spotkań na podstawie książki Nickiego Gumbla "Życie warte życia", w których uczestniczyło 16 osób.
Z czasem rozpoczęłiśmy również Alpha w Zakładzie karnym przy ul. Hetmańskiej. Ze względu na pandemię COVID Alpha w zakładach karnych w Białymstoku została wstrzymana.  

Mamy świadomość, że Alpha jest tylko poczatkiem i stanowi tzw. "wierzchołek góry lodowej". Pragniemy w przyszłości otoczyć opieką więźniów opuszczających mury zakładów karnych, aby poprzez włączenie ich we wspólnoty kościoła lokalnego mogli w pełni powrócić też do społeczeństwa.